Jak dbać o rower? 10 złotych zasad użytkownika roweru

Jak dbać o rower? 10 złotych zasad użytkownika roweru

Jak dbać o rower? To pytanie, które zadaje sobie każdy świeżo upieczony właściciel dwóch kółek. Pielęgnacja i konserwacja roweru nie jest skomplikowana. Kluczowa jest regularność wykonywanych czynności. Przedstawiamy Ci kilka kroków, aby Twój rower był zawsze w perfekcyjnym stanie, a Ty zawsze przygotowany do bezpiecznej jazdy.

1. Po zakupie roweru koniecznie wykonaj przegląd gwarancyjny

Zapoznaj się z warunkami gwarancji. Wielu producentów wymaga wykonania pierwszego przeglądu gwarancyjnego. Ma on na celu sprawdzenie i wyregulowanie roweru po pierwszych wycieczkach. Dobrze wykonać przegląd po przejechaniu około 100-200km i 1-3 miesiącach użytkowania. Aby dokładnie dowiedzieć się, kiedy zrobić przegląd roweru, zajrzyj do karty gwarancyjnej. Każdy producent ma inne zasady. 

2. Nie myj roweru myjkami ciśnieniowymi

Skorzystaj ze specjalnych środków do mycia roweru, ciepłej wody, miękkiej gąbki i szczotki do napędu. Najwygodniej będzie zamocować rower na specjalnym stojaku, a mycie rozpocząć od czyszczenia napędu - kasety, przerzutek, łańcucha. Kiedy wyczyścisz najbrudniejsze elementy roweru, można przejść do umycia ramy. 

3. Dbaj o napęd

Utrzymuj łańcuch w czystości, wolny od piasku, zanieczyszczeń oraz odpowiednio nasmarowany dobrym smarem lub olejem do łańcucha. Wszystko to wydłuży pracę Twojego napędu i zaoszczędzi Twoje pieniądze. 

4. Regularnie sprawdzaj stan kół, opon i ich ciśnienie

Dobrze napompowane opony rowerowe sprawią, że Twoja jazda będzie przyjemna i bezpieczna. Warto dbać o właściwy poziom powietrza i regularnie go sprawdzać. Dzięki temu wydłużysz żywotność i zmniejszysz opory toczenia.

5. Sprawdź stan techniczny swojego roweru

Przed każdym wyjazdem warto skrupulatnie sprawdzić stan techniczny roweru. Jak zadbać o rower przed wyjazdem na trasę? Sprawdź elementy odpowiadające za Twoje bezpieczeństwo takie jak hamulce czy zaciśnięte zamykacze kół. Dostosuj wysokość siodełka i zadbaj o komfortową pozycję. Nie zapomnij o naładowanym oświetleniu rowerowym. 

6. Załóż kask

Jak dbać o rower, to jedno - powinieneś zadbać również o siebie. Zawsze korzystaj z kasku rowerowego. Niezależnie od długości przejażdżki, na którą się wybierasz. Może ocalić to Twoje życie w razie wypadku.

7. Daj się zobaczyć

Oświetlenie Twojego roweru jest tak samo ważne, jak jego działanie. Rowerzysta widoczny na drodze jest bezpieczniejszy. Oświetlenie rowerowe należy to jeden z elementów obowiązkowego wyposażenia roweru. 

8. Przypnij swój rower

Jeśli pozostawiasz rower bez nadzoru, pamiętaj, aby odpowiednio zabezpieczyć go blokadą. Solidne zabezpieczenie rowerowe sprawi, że potencjalny złodziej szybko zniechęci się do kradzieży. 

9. Jedziesz na dłuższą trasę?

Warto być przygotowanym na drobne awarie. Weź ze sobą pompkę i dętkę z zestawem naprawczym oraz podstawowe narzędzia w tym klucz imbusowy. Pamiętaj również o kamizelce odblaskowej. Nie zapomnij o pełnym bidonie! 

10. Regularnie serwisuj swój rower

Koniecznie raz w roku sprawdzaj swój rower w serwisie rowerowym Tomar Sport. Najlepiej zrób to w zimie, by nie czekać w kolejce, gdy zacznie się sezon. 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium