Rower elektryczny dla seniora - 5 najlepszych modeli
Rower elektryczny dla seniora - 5 najlepszych modeli

Rower elektryczny dla seniora - 5 najlepszych modeli 

Poprawa samopoczucia, kondycji, wzmacnianie mięśni i spalanie kalorii — zalety jazdy na rowerze można wymieniać bez końca. Rower to najprostsza i najpopularniejsza forma ruchu. Równocześnie — doskonała propozycja aktywności dla osób starszych. Seniorzy nie bez powodu coraz częściej wybierają rowery elektryczne jako rozwiązanie, które pozwala cieszyć się aktywnością fizyczną bez nadmiernego wysiłku.

Rower elektryczny a zdrowie seniora

Świadomość na temat zdrowego stylu życia cały czas rośnie. Coraz więcej seniorów w Polsce chce prowadzić bardziej aktywny i zdrowy tryb życia. Jednym ze sposobów jest jazda na rowerze. Podnosi tętno i usprawnia krążenie. Zmniejsza ryzyko chorób serca i nadciśnienia tętniczego. Przyczynia się do obniżenia poziomu cholesterolu. Wzmacnia kości i mięśnie, a także pomaga w utrzymaniu prawidłowej masy ciała. To tylko kilka korzyści fizycznych — trudno nie wspomnieć o poprawie samopoczucia, redukcji stresu, zwiększeniu poziomu energii i poprawie snu.

Czy obsługa roweru nie będzie zbyt skomplikowana?

Seniorzy nie zawsze z entuzjazmem podchodzą do nowinek technicznych. Stąd pojawia się wiele wątpliwości czy obsługa roweru elektrycznego nie będzie zbyt skomplikowana. Rowery elektryczne wyposażone są w kontrolery, które pozwalają między innymi na zmianę trybu jazdy czy sprawdzenie stanu naładowania baterii. Zazwyczaj to proste urządzenia, których obsługa jest bardzo intuicyjna. Ich obsługa nie powinna stanowić żadnego problemu dla żadnego seniora.

W przypadku obsługi roweru elektrycznego warto pamiętać o tym, że w przyspieszenie jest znacznie większe, niż w przypadku tradycyjnego roweru. Obroty korby wspiera silnik elektryczny o dużym momencie obrotowym, który bardzo szybko przyśpiesza i rozpędza się do 25 km/h. Należy o tym pamiętać, aby senior nie stracił kontroli nad rowerem w początkowej fazie jazdy. Należy ruszać spokojnie, najlepiej na miękkim przełożeniu i korzystać z trybów o mniejszym wspomaganiu. Zamiast ruszać od razu na drogę lub ścieżkę rowerową, dobrym pomysłem będzie rozpoczęcie jazdy w bezpiecznym terenie — pustym placu. Powoli to przyzwyczaić się do mocy roweru elektrycznego i nabrać pewności siebie. 

Geometria roweru elektrycznego dla seniora

Geometria roweru elektrycznego powinna zapewniać przede wszystkim komfort i stabilność podczas jazdy. Należy pamiętać o odpowiednim dopasowaniu do wzrostu. Wybór geometrii ramy jest kwestią indywidualną — będzie zależeć od preferencji i sprawności seniora lub seniorki. Wielu seniorom zależy na niskiej ramie, która  ułatwi wsiadanie i zsiadanie z roweru. Na szczęście na rynku nie brakuje ram o konstrukcji step through, która wyróżniają się nisko umieszczoną rurą. Eliminuje to konieczność robienia dużego przekroku i przekładania nogi nad ramą. Dzięki temu rower zyskuje na wygodzie i uniwersalności. 

Czym powinien wyróżniać się rower elektryczny dla seniora?

W rowerach elektrycznych spotkamy silniki montowane centralnie lub w tylnej piaście. Pierwszy z nich jest droższy, ale pracuje lepiej i daje lepsze odczucia z jazdy. Dzięki niemu rower jest bardziej stabilny i wyważony. Większość modeli oferuje moc 250 W, a różnicującym parametrem jest maksymalny moment obrotowy silnika. Zakładając, że rower dla seniora będzie służyć głównie do rekreacyjnej jazdy — moment obrotowy nie musi być bardzo duży.

Warto zwrócić uwagę na umiejscowienie akumulatora, a także na jego pojemność. Od pojemności zależy, ile kilometrów na jednym naładowaniu będziemy mogli pokonać. Seniorzy powinni zadać sobie pytanie, gdzie będą jeździć — czy będą to krótkie przejażdżki po okolicy, wypady do pobliskiego sklepu czy może rowerowa turystyka. Ci, którzy planują bardziej ambitne wyzwania i dalekie wycieczki, powinni postawić na wersje o większej pojemności. Bardziej zaawansowane modele pozwolą przejechać 100 km na jednym naładowaniu. Należy jednak pamiętać, że na zasięg roweru elektrycznego wpływa wiele czynników.

Rower elektryczny – dodatkowe wyposażenie

Często ważnym aspektem podczas wyboru roweru dla seniorki lub seniora jest dodatkowe wyposażenie. Jeśli głównym celem wykorzystania roweru elektrycznego będzie jazda po zakupy, warto uzupełnić rower o koszyk lub bagażnik z sakwami. Przydatne mogą okazać się również błotniki, które uchronią odzież przed zabrudzeniami. Niezbędny będzie zestaw oświetlenia rowerowego, które nie tylko oświetli drogę, a pozwoli być bardziej widocznym dla innych użytkowników jezdni. 

Senior w ruchu — jaki rower elektryczny dla starszej osoby? Sprawdź 5 propozycji

 

1. Kellys Estima 40

 

 kellys estima - rower dla seniora

 


 

2. Kellys E-Cristy 30

 

kellys e-cristy - rower dla seniora

  

 


  

3. Unibike Optima

 

 


 

4. Kross Evado Hybrid 6.0

 

 


  

5. Trek District + 4

 

 

O czym jeszcze warto pamiętać? 

Bezpieczny rower dla seniora to jedno — nie można zapominać również o akcesoriach, takich jak np. kask rowerowy. Choć w świetle polskich przepisów nie jest obowiązkowy, to bez niego nie powinno wsiadać się na rower. Upadek może zdarzyć się wszędzie — nie tylko na szosie czy górskiej trasie. Kask rowerowy uchroni przed skutkami nieprzewidzianych wypadków.


 

Sprawdź również: Dofinansowanie na rower elektryczny — nawet 5000 zł dopłaty! 

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium