Rower elektryczny do 10000 zł - jaki wybrać?

Rower elektryczny do 10000 zł - jaki wybrać?

Zainteresowanie rowerami elektrycznymi rośnie z dnia na dzień. Doskonale sprawdzają się podczas rekreacyjnej jazdy. Stanowią doskonałe wsparcie w czasie dojazdów do pracy, na zakupy i weekendowych wycieczek. Niektóre radzą sobie w wymagających dyscyplinach i odmianach kolarstwa górskiego takich jak np. enduro. Czy można kupić dobrego e-bike'a w rozsądnej cenie?

Popularność rowerów elektrycznych i poszukiwanie alternatywnych rozwiązań

W ostatnich latach rynek rowerów elektrycznych rozwinął się bardzo dynamicznie. Spowodowało to pojawienie się wielu modeli w różnych przedziałach cenowych. Rynek wypełnił się bardzo tanimi rowerami nieznanych dotąd marek. Ponadto wielu rowerzystów zaczęło szukać sposobów, jak tanio przerobić rower na elektryczny. Część z nich przekonała się, że takie rozwiązanie to droga na skróty. Tego typu konstrukcja nigdy nie zastąpi pełnoprawnego roweru elektrycznego. 

Promocje na rowery elektryczne - czy można kupić rower elektryczny do 10000 zł? 

Wśród osób zastanawia się, czy można zmieścić się w budżecie do 10 tys. Rower elektryczny do 10000 zł można nazwać średnią półką cenową. Warto śledzić również różnego rodzaju wyprzedaże i promocje na rowery elektryczne. Okazuje się, że można kupić dobrej klasy rower elektryczny do 7000 zł. 

W tym budżecie nie znajdziemy zaawansowanych modeli takich jak np. rower z pełnym zawieszeniem. Jednak nie jest tak trudno o bardzo przyzwoitego elektrycznego hardtaila, który również sprawdzi się podczas jazdy w terenie. Co więcej, budżet ten spokojnie pozwoli znaleźć wszechstronny rower do codziennego użytkowania. Mowa oczywiście o elektrycznych rowerach trekkingowych i crossowych. 

Czym cechują się rowery elektryczne w tym zakresie cenowym?

Silnik zamontowany centralnie lub w piaście

W tym przedziale cenowym najczęściej dostaniemy już silnik zamontowany centralnie. Łączy on zalety tylnego i przedniego napędu. Dzięki niemu masa jest równomiernie rozłożona. Jego kolejną zaletą jest to, że możemy dostosować przełożenia tak, aby moment obrotowy był idealnie dopasowany. W praktyce pozwoli to podjechać najbardziej strome wzniesienia. Część z rowerów wyposażona jest w silniki zamontowane w piaście, najczęściej tylnej. Niesie to za sobą pewne niedogodności, które mogą pojawić się np. podczas wymiany dętki oraz masę, która nie będzie równomiernie rozkładać na rower. To jednak nadal bardzo dobre rozwiązanie, które najczęściej spotkamy w rowerach elektrycznych do 7000-8000 zł, czyli w modelach do rekreacyjnej jazdy.

Moc silnika i moment obrotowy 

Niezależnie od miejsca montażu, moc silnika roweru elektrycznego jest ograniczona do 250W. Regulują to europejskie przepisy prawa o e-bike’ach. W. specyfikacji rowerów elektrycznych znajdziemy również maksymalny moment obrotowy, jaki dana jednostka jest w stanie osiągnąć. Zwykle są to wartości od 30 do nawet 130Nm. Odpowiedź na pytanie, jaki moment obrotowy jest najlepszy, znajdziemy w naszym stylu jazdy i preferencjach. Przykładowo, podczas jazdy w mieście i podróży płaskimi trasami wystarczy niższa wartość momentu obrotowego.

Akumulator wbudowany w ramę

Nie można zapominać również o pojemności akumulatora. To z niego silnik czerpie energię do przekazywania mocy. Budżet do 10 tys. pozwoli również znaleźć modele, które posiadają akumulator zintegrowany z dolną rurą ramy. Dzięki temu e-bike wizualnie niewiele różni się od tradycyjnych modeli rowerów.

Ile wytrzymuje bateria w rowerze elektrycznym?

Bateria o wartości 500-600 Wh powinna wystarczyć na około 100km. Oczywiście jest to spore uproszczenie. Na zasięg roweru elektrycznego ma wpływ wiele czynników, takich jak wybrany tryb wspomagania, ukształtowanie terenu, masa roweru i rowerzysty. Obojętna nie pozostaje nawet pozycja na rowerze - bardziej wyprostowana pozycja jest mniej aerodynamiczna. Ważne są również opony i poziom ich ciśnienia. W przypadku rowerów elektrycznych znajdziemy specjalne, dedykowane do e-bike'ów opony. 

Najpopularniejsze modele rowerów elektrycznych, które możesz kupić do 10 tysięcy złotych

 

Unibike Opima

 

 

Tabou Kinetic Mono UP 1.0 

 

 

Kellys Estima 10

 

 

Kellys Tygon R10

 

 

Kellys E-Carson 30

 

 

Kross Evado Hybrid 6.0

 

 

Sprawdź aktualne oferty na rowery elektryczne do 10 tysięcy!

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium