Menu
Szukaj
Koszyk

8 akcesoriów rowerowych, które poprawią komfort i bezpieczeństwo podczas jazdy jesienią i zimą

  • dodano: 22-11-2024

8 akcesoriów rowerowych, które poprawią komfort i bezpieczeństwo podczas jazdy jesienią i zimą

 Jesień i zima to czas prawdziwych testów wytrwałości dla rowerzystów. Chłód, szybko zapadający zmrok i kapryśna aura potrafią skutecznie zniechęcić do kręcenia kilometrów. Czy naprawdę warto odstawiać rower na kilka miesięcy? Zdecydowanie nie. Wystarczy odpowiednie przygotowanie. Sprawdź, jakie akcesoria i rozwiązania pozwolą Ci cieszyć się jazdą bez względu na pogodę.

1. Błotniki rowerowe

Powrót z wycieczki z ubłoconymi spodniami i kurtką jesienną porą mogłaby wydawać się codziennością, jednak można tego uniknąć. W tym przypadku błotniki rowerowe są podstawą wyposażenia. Ich głównym zadaniem jest ochrona przed zabrudzeniami wyrzucanymi spod kół roweru. Błotniki sprawią, że Twoje ubrania pozostaną czyste, a do tego unikniesz jazdy z przemoczonymi plecami.

2. Oświetlenie rowerowe 

Krótkie dni, mało słońca, wczesne zachody to jesienno-zimowa codzienność. Odpowiednie oświetlenie rowerowe zapewni Ci nie tylko doskonałą widoczność, ale również zwiększy bezpieczeństwo. Postaw na lampkę przednią, które dobrze doświetli przestrzeń przed Tobą, a także tylną, dzięki której inni uczestnicy ruchu zobaczą Cię z daleka. Warto postawić na model z kilkoma trybami pracy, dzięki którym dopasujesz oświetlenie do warunków panujących na drodze.

3. Ocieplane rękawiczki

Zimne dłonie to jedna z głównych przyczyn dyskomfortu podczas jazdy w chłodne dni. Ocieplane rękawiczki rowerowe zapewnią ochronę rąk przed mrozem. Wiatroszczelne materiały, dłuższe mankiety, ciepłe i miękkie wykończenia, żelowe wkładki, a także możliwość obsługi ekranów dotykowych to tylko kilka cech, na które warto zwrócić uwagę podczas ich wyboru. 

4. Bielizna termoaktywna

Podstawą ubioru na jesienno-zimowe wycieczki jest bielizna termoaktywna. Dzięki niej utrzymasz suchą skórę nawet podczas intensywnych treningów. Co więcej, odzież termoaktywna zapobiega utracie ciepła i jest na tyle elastyczna, że nie ogranicza ruchów. Dobrze dopasowana bielizna rowerowa to Twoja pierwsza linia obrony przed zimnem – niezastąpiona, kiedy temperatura spada poniżej komfortowego poziomu.

5. Fluorescencyjna odzież

Szarówka i mgły ograniczają widoczność na drodze. Fluorescencyjna odzież rowerowa z elementami odblaskowymi zwiększa szanse, że zostaniesz zauważony przez kierowców i innych uczestników drogi. Warto wybrać kamizelkę lub kurtkę rowerową w jaskrawych kolorach.

6. Czapka pod kask

Jesienny i zimowy wiatr potrafi bardzo szybko wychłodzić głowę i uszy. Cienka, elastyczna czapka rowerowa pod kask to idealne rozwiązanie — nawet nie zauważysz, że masz ją na sobie, a doskonale uchroni przed zimnem. Komfort termiczny pozwoli skupić się wyłącznie na przyjemności z jazdy. 

7. Komin rowerowy 

Komin rowerowy to absolutny must-have. Jest lekki, wygodny i wszechstronny. Chroni przed wiatrem, chłodem, dobrze odprowadza wilgoć i szybko schnie. Można wykorzystywać go na kilka sposobów — założyć pod szyję albo pod kask. Przyda się nie tylko na rowerze, a podczas biegania, trekkingu czy codziennego użytkowania. W przeciwieństwie do szalika można go bezproblemowo schować w kieszeni i założyć wtedy, kiedy będzie taka potrzeba. 

8.  Ochraniacze na buty

Wbrew pozorom, stopy podczas jazdy nie pracują tak intensywnie, jak mogłoby się wydawać. Ochraniacze na buty rowerowe powinien mieć każdy, kto jeździ na rowerze w niższych temperaturach. Dostępne są w również w wersji wodoodpornej, która chroni przed deszczem i zapobiega zamoczeniu butów. Warto pamiętać, że ochraniacze na buty rowerowe mogą różnić się dopasowaniem do systemów zapięć — szosowego lub górskiego. Wielu producentów oferuje modele uniwersalne, które będą dobrym rozwiązaniem, jeśli jeździsz zarówno na rowerze szosowym, jak i MTB.  



Sprawdź również: Co zabrać na rower, aby nie dać się zaskoczyć