Dofinansowanie na rower elektryczny — nawet 5000 zł dopłaty!
Dofinansowanie do rowerów elektrycznych — nawet 5000 zł dopłaty!

Dofinansowanie na rower elektryczny — nawet 5000 zł dopłaty! 

Czekasz, aż pojawią się nowe projekty dofinansowania na rowery elektryczne? Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ogłosił nowy program Mój rower elektryczny. Skierowany jest do osób, które chcą przesiąść się na bardziej ekologiczny środek transportu. Resort przewidział na to rozwiązanie aż 300 mln zł.  

Najważniejsze cele programu "Mój rower elektryczny"

Rządowy program Mój rower elektryczny skierowany jest do osób, które planują przesiąść się na rower elektryczny. Głównym celem programu jest promowanie ekologicznego transportu — zmniejszenie emisji zanieczyszczeń powietrza, rozwój dobrych praktyk i zdrowego trybu życia wśród uczestników ruchu. Planowane wskaźniki osiągnięcia celu obejmują zakup co najmniej 46 667 pojazdów, zmniejszenia emisji CO2, ograniczenia emisji pyłów PM10 i redukcji emisji tlenów azotu. 

 

 

Ile wyniosą dotacje na rower elektryczny?

Dotacja wyniesie do 50% kosztów, jednak nie więcej niż 5000 zł w przypadku standardowego roweru elektrycznego. Program uwzględnia również rowery elektryczne transportowe typu cargo i wózki rowerowe — w tym przypadku dotacja wyniesie do 50% kosztów, lecz nie więcej niż 9000 zł. Dofinansowanie do rowerów elektrycznych będzie wypłacone tylko w formie refundacji po zakupie pojazdu.

 

para na rowerach elektrycznych Trek

 

Co zrobić, aby zyskać dopłatę do roweru elektrycznego?

Przede wszystkim należy kupić nowy, nieużywany wcześniej pojazd. Musi on spełniać wyznaczone normy — powinien być wyposażony w akumulator litowo-jonowy lub podobny o pojemności co najmniej 10Ah. Minimalny zasięg jazdy ze wspomaganiem ma wynosić minimum 50 km. Napęd musi uruchamiać się po rozpoczęciu pedałowania, a po zaprzestaniu wyłączać. Ma pełnić funkcję pomocniczą tak, aby nie było możliwości jazdy wyłącznie z użyciem silnika elektrycznego.

Rower powinien być wyposażony w zestaw niezbędnych do ładowania elementów, takich jak kabel, adapter czy ładowarka. Bateria musi mieć możliwość ładowania za pomocą domowego gniazdka elektrycznego. Co równie ważne — rower musi zostać oznakowany specjalnie naklejką, a także zarejestrowany na Policji i oznakowany specjalnym numerem umieszczonym na ramie pojazdu.  

Rower będzie kwalifikował się do dofinansowania w przypadku wyprodukowania go przez producenta pochodzącego z kraju UE. Dopłaty nie obejmą elektrycznych rowerów zakupionych w ramach leasingu.

 

 

Kto może skorzystać z dofinansowania?

Z dotacji na rower elektryczny mogą skorzystać:

1. Osoby fizyczne

2. Jednostki samorządu terytorialnego

3. Przedsiębiorcy, których działalność gospodarcza jest oznaczona kodem PKD:

  • 49.41.Z - transport drogowy towarów
  • 53.10.Z - działalność pocztowa objęta obowiązkiem świadczenia usług powszechnych (operatora publicznego)
  • 53.20.Z - pozostała działalność pocztowa i kurierska
  • 77.21.Z - wypożyczanie i dzierżawa sprzętu rekreacyjnego i sportowego. 

Dofinansowanie do rowerów elektrycznych — kiedy można składać wnioski? 

Szczegółowe informacje na temat sposobu składania i rozpatrywania wniosków, zostaną określone w dokumentach naboru na stronie internetowej Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Program Mój rower elektryczny obecnie wchodzi w fazę konsultacji, które potrwają od 4 do 18 lipca 2024 roku. Nabór wniosków odbywać się będzie w trybie ciągłym w latach 2025-2029 lub do wyczerpania alokacji.

 


 

Zobacz również: Rower elektryczny do 10000 zł — jaki wybrać? 

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium