Jazda na rowerze w upale - 5 rzeczy, o których nie możesz zapomnieć
Jazda na rowerze w upale - 5 rzeczy, o których nie możesz zapomnieć

Jazda na rowerze w upale - 5 rzeczy, o których nie możesz zapomnieć

Wakacje i lato w pełni. Słupki rtęci na termometrach zaczynają pokazywać ponad 30 stopni. Zadbaj o to, aby jazda na rowerze była bezpieczna dla zdrowia i komfortowa. O czym musisz pamiętać, aby podczas jazdy nie narazić się na skutki upałów? Sprawdź.

1. Zadbaj o nawodnienie

Podczas upałów odwadniasz się szybciej, dlatego tak ważne jest, aby pić dużo płynów. Obowiązkowo powinieneś mieć dwa koszyki na bidon. Warto pomyśleć o większych bidonach, np. 700 ml lub 900 ml. Pamiętaj, że sama woda może być niewystarczająca. Najlepszą opcją wypełniania bidonów będą izotoniki, które uzupełnią elektrolity utracone w trakcie wysiłku. Co najważniejsze — pij nawet wtedy, kiedy nie czujesz pragnienia

Jeśli spodziewasz się upałów, kilka godzin przed wyjściem na rower, warto włożyć bidon do lodówki. Pozwoli to na dłużej zachować przyjemną, chłodną temperaturę napoju. Jeśli jedziesz na rower w niedzielę czy inne święto, czasem może być ciężko znaleźć otwarty sklep. Warto o tym pomyśleć i zabezpieczyć się, aby w upalny dzień nie zostać bez kropli wody.

 

 

2. Ubierz się odpowiednio 

Wybierz lekkie, oddychające ubrania. Najlepiej wykonane z materiałów, ktre dobrze odprowadzają pot. Na rynku znajdziesz wiele letnich koszulek kolarskich, które są cienkie i wykończone siateczkowymi panelami. Pod koszulkę możesz również ubrać bieliznę termoaktywną, która ma za zadanie regulować temperaturę i zapewnić lepszą oddychalność niż w przypadku koszulki założonej na samą skórę. 

3. Wybierz odpowiedni kask i okulary przeciwsłoneczne

Nakrycie głowy jest niezbędne podczas upałów — pozwala uniknąć udaru i przegrzania. Podczas jazdy na rowerze zakładamy kask — w czasie upałów najlepiej z otworami wentylacyjnymi. W tym przypadku najlepiej unikać zabudowanych aero modeli, aby strużki potu nie spływały Ci z czoła. Nie zapomnij o okularach, które uchronią przed szkodliwym promieniowaniem i zapewnią znacznie przyjemniejszą jazdę. 

 

 

4. Nie zapomnij o kremie z filtrem 

Kolarska opalenizna to wyróżnik każdej osoby jeżdżącej na rowerze. Wyraźne linie opalenizny znajdują się tam, gdzie kończą się ubrania — rękawy koszulki i nogawki spodenek. Ciężko ich uniknąć, nawet stosując kremy przeciwsłoneczne. Mimo wszystko zawsze wybieraj krem z filtrem o wysokim współczynniku ochrony przeciwsłonecznej — najlepiej SPF 50. Pomoże on uniknąć dotkliwych poparzeń skóry. Krem nałóż przed wyjazdem i pamiętaj, że pot bardzo szybko go zmywa. 

5. Nie bój się odpuścić 

Każdy z nas ma inną tolerancję na upały. Rower to zdrowie. Nie warto narażać swojego bezpieczeństwa, aby za wszelką cenę pokonać wyznaczoną trasę. Jeśli należysz do grupy osób, które źle tolerują wysokie temperatury, czasem warto odpuścić. A może rozważysz wczesno-poranne treningi? Co prawda wymagają one pewnej dyscypliny i wcześniejszego wstawania, jednak korzyści z pewnością wynagrodzą ten wysiłek. Przyjemna temperatura, poranne świeże powietrze i mniejszy ruch na ulicach — czego chcieć więcej?

 


  

Sprawdź również: Co zabrać na rower, aby nie dać się zaskoczyć? 

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium