Torby bikepacking - podróżowanie rowerem z lekkim bagażem
Popularność graveli i rowerów wyprawowych sprawiła, że na ryku znajdziemy ogromna ilość wyposażenia bikepackingowego. Klasyczne torby rowerowe i sakwy mocowane na obu stronach tylnego bagażnika rowerowego zyskały całkiem nowe oblicze. Wszystko dlatego, że głównym założeniem bikepackingu jest podróżowanie z minimalnym bagażem.
Co to jest bikepacking i czym różni się od turystyki rowerowej?
Terminy takie jak „turystyka rowerowa” i „bikepacking” często są używane zamiennie, jednak posiadają one nieco inne znaczenie. Można powiedzieć, że bikepacking to nowe wcielenie turystyki rowerowej. To rowerowa, długodystansowa turystyka, nastawiona szybkość i minimalny bagaże. Określana jest jako fast & light. Utożsamiana jest również z jazdą terenową - po górskich szlakach, szutrach, leśnych duktach. Choć najchętniej wybierany jest gravel, często spotkamy również rowery szosowe, a także górskie, czyli bikepacking MTB. Tradycyjna turystyka rowerowa kojarzona jest z nieśpiesznym zwiedzaniem i wypełnionymi po brzegi torbami i sakwami rowerowymi.
Czym wyróżniają się torby do bikepackignu?
Torby bikepackingowe nie wymagają posiadania bagażnika. Mocowane są najczęściej specjalnymi systemami mocowań, klamrami, rzepami. Posiadają specjalne pasy kompresyjne, które pozwalają ustabilizować torbę nawet wtedy, gdy nie jest wypełniona. Cały zestaw zmieści całkiem dużo ekwipunku, a jednocześnie za zaburzy równowagi roweru. Torby bikepackingowe muszą być bardzo wytrzymałe, aby sprawdziły się podczas intensywnego użytkowania w ciężkich warunkach. Najczęściej są wykonane z wodoodpornych i wodoszczelnych materiałów, aby zabezpieczyć zawartość przed przemoknięciem.
Jakie torby do bikepackingu?
Wszystko zależy od tego, jak długą trasę planujemy i ile rzeczy chcemy ze sobą zabrać. Ważne jest, aby ładunek nie wpłynął na sterowność roweru - wyposażenie bikepackera najczęściej obejmuje namiot, śpiwór, karimatę, niezbędne narzędzia do naprawy roweru, a także żywność. Torby bikepackingowe możemy zamontować w wielu miejscach. Między innymi w trójkącie ramy, pod dolną rurą ramy, kierownicy czy na sztycy. Możemy wybierać poszczególne elementy lub całą serię produktów. Producenci oferują całe zestawy, przykładem są polskie torby bikepackinogwe Jack Pack.
Najczęściej wybieranym bazowym modelem jest duża torba podsiodłowa, której pojemność może sięgać nawet kilkunastu litrów. Montowana jest najczęściej na sztycy . Pomieści część bagażu podczas długich wypraw, bez konieczności montażu ciężkiego bagażnika. Dużą popularnością cieszą się również torby rowerowe na kierownicę. Jej atuty to łatwość montażu czy poręczność. Sprawdzi się jako miejsce do przechowywania najcenniejszych rzeczy, które warto mieć pod ręką - telefonu, pieniędzy, dokumentów, a także żeli energetycznych i batonów.
Torby bikepacking w Tomar Sport
Sprawdź ofertę toreb bikepackingowych i wybierz idealny model do wielodniowych wypraw. Znajdziesz tu zarówno pojemne torby, jak i kompaktowe modele dla miłośników gravelowych wypraw.