Jak odliczyć VAT od roweru?

Rower na firmę - prawo do odliczenia vat od roweru w działalności gospodarczej

Samochód to główny środek transportu wybierany przez przedsiębiorców. Jest wygodny, kiedy pokonujemy duże odległości. Co w przypadku, gdy firma znajduje się w centrum zakorkowanego miasta? Warto zastanowić się nad alternatywą. Rower to świetne rozwiązanie, które wprowadzono do wielu firm. Chcesz kupić rower na firmę, ale masz wątpliwości dotyczące formalności? Sprawdź, jak wygląda zakup roweru na firmę oraz odliczenie vat od roweru.

Rower w firmie, a koszty uzyskania przychodów

Rozliczenia kosztów roweru mogą dokonać osoby prowadzące działalność gospodarczą, rozliczające się liniowo lub według skali podatkowej. Zakup musi spełniać pewne warunki. Rower powinien być wykorzystany do celów związanych z działalnością. Szczegółów można szukać w Ustawie z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. 1991 Nr 80 poz. 350 z późn. zm.). Art. 22 wskazuje: Kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23. W artykule 23 znajdziemy wyłączenia, w których nie uwzględnia się zakupu roweru na firmę.

Jak uzasadnić zakup roweru na firmę?

Przedsiębiorca musi umieć uzasadnić kupno roweru na firmę w przypadku wątpliwości ze strony urzędu skarbowego. Rower tak samo, jak samochód może służyć do dojazdu do klientów, urzędów, sądów, na spotkania, czyli załatwiania spraw firmowych. W wielu przypadkach ma przewagę nad samochodem. Pozwala na szybszy dojazd do klienta - można sprawnie ominąć korki. Ponadto, nie ma potrzeby poszukiwania miejsca parkingowego.

Odliczenie VAT od roweru

Zgodnie z klasyfikacją środków trwałych, rower zaliczany jest jako środek transportu. Nie obejmują go jednak ograniczenia w wysokości podatku VAT, tak jak np. ma to miejsce w przypadku samochodów osobowych. Nie ma więc żadnych ograniczeń w kwestii odliczenia VAT od roweru. Przedsiębiorca, który wybierze rower jako środek transportu do swojej firmy, ma prawo do odliczenia 100% podatku VAT.

Samochód, a zakup roweru na firmę

Zastanawiasz się, czy jeśli posiadasz samochód, możesz jednocześnie rozliczyć rower - i odwrotnie? Jest to jak najbardziej możliwe. Jeśli przedsiębiorca w ramach działalności używa zarówno samochodu osobowego, jak i roweru w może ująć wydatki poniesione na ich zakup. Potrzeba tylko uzasadnienia, dlaczego posiadanie tych dwóch środków jest konieczne. Możesz określić, w jakich celach korzystasz z roweru, a kiedy z samochodu. Np. roweru możesz używać w okresie wiosenno-letnim, natomiast samochodu w pozostałą, jesienno-zimową część roku.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium