Rower elektryczny na firmę — co powinieneś wiedzieć, jeśli planujesz zakup
Rosnące ceny paliwa, wszechobecne korki i ograniczenia ruchu samochodowego w centach miast sprawiają, że przedsiębiorcy coraz częściej rozważają zakup roweru elektrycznego do swojej firmy. Czy istnieje możliwość odliczenia podatku VAT od zakupu e-bike'a? Czy można mieć w firmie zarówno samochód służbowy, jak i rower elektryczny? Na te i podobne pytania odpowiemy w artykule.
Spis treści:
Rower elektryczny na firmę — co powinieneś wiedzieć, jeśli planujesz zakup
Jakie warunku należy spełnić, aby wziąć rower elektryczny na firmę?
Rower elektryczny w kosztach firmy — jak go rozliczyć?
Rower elektryczny w firmie a samochód służbowy — czy można to połączyć?
Jakie warunku należy spełnić, aby wziąć rower elektryczny na firmę?
Należy pamiętać, że zakup roweru elektrycznego może stanowić koszt uzyskania przychodów prowadzonej działalności gospodarczej. Aby e-bike mógł stanowić koszt uzyskania przychodu, trzeba spełnić pewne warunki.
Przedsiębiorca powinien uzasadnić kupno roweru elektrycznego na firmę i wykazać, że będzie używany do celów związanych z działalnością gospodarczą. Najprostszym uzasadnieniem jest to, że rower elektryczny, podobnie jak auto może posłużyć jako środek transportu. Sprawdzi się podczas dojazdów do firmy, urzędów, na pocztę i spotkania z klientami. Poza kwestiami użytkowymi przemieszczanie się rowerem elektrycznym jest ekologiczne, co równie dobrze świadczy działaniach podejmowanych przez firmę.
Idąc krok dalej, innym przykładem uzasadnionego wykorzystywania roweru w firmie jest przewóz towarów, paczek i przesyłek. W tej sytuacji wykorzystywane są najczęściej specjalne elektryczne rowery cargo, które wyposażone są w specjalne skrzynie lub platformy transportowe.
Rower elektryczny w kosztach firmy — jak go rozliczyć?
Sposób ujęcia roweru elektrycznego w kosztach zależy od jego wartości początkowej. Jeśli zależy Ci, żeby zakup roweru elektrycznego wrzucić do kosztów działalności gospodarczej, to jego wartość nie może przekroczyć 10 000 netto (w przypadku vatowców) lub 10 000 brutto (w przypadku tzw. nievatowców). Pozwoli to ująć rower bezpośrednio w kosztach.
Jeśli wartość roweru przekroczy 10 000 zł, należy uznać go za środek trwały i amortyzować w czasie. Roczna stawka amortyzacji wynosi 18%.
Należy pamiętać, aby rower elektryczny był adekwatny do potrzeb prowadzonej działalności gospodarczej. Aby fiskus nie zakwestionował zakupu, warto wybrać bardziej uniwersalny model. Zaawansowane rowery górskie mogą zostać uznane za nieuzasadniony zakup, który ma na celu zaspakajanie potrzeb osobistych. Warto dobrze przemyśleć tę kwestię, aby uniknąć problemów.
Rower elektryczny a VAT
Mimo to, że rower elektryczny zaliczany jest do środków transportów, nie obowiązują go ograniczenia, jakie mają miejsce np. w przypadku samochodów osobowych. Przedsiębiorcom przysługuje prawo do odliczenia 100% podatku VAT w ramach działalności gospodarczej.
Rower elektryczny w firmie a samochód służbowy — czy można to połączyć?
Czy przedsiębiorca może w ramach działalności posiadać więcej niż jeden środek transportu? Tak, posiadanie samochodu osobowego nie wyklucza zakupu roweru. W wielu sytuacjach sprawdzi się zdecydowanie lepiej, np. godzinach szczytu będzie świetną alternatywą dla samochodu, który utknąłby w korkach.
Zastanawiasz się, jaki rower elektryczny kupić do firmy? Sprawdź: Rowery elektryczne do 10000 zł — jaki wybrać?