Rower na dojazdy do pracy — jaki wybrać?
W dzisiejszych czasach coraz więcej osób poszukuje alternatywnych sposobów poruszania się po mieście i dojazdów do pracy. Jedną z popularniejszych opcji jest ponadczasowy rower. Biorąc pod uwagę różnorodność dostępnych modeli i specyficzne potrzeby użytkowników, decyzja o wyborze odpowiedniego roweru na dojazdy do pracy może trudna. Omówimy różne rodzaje jednośladów, ich zalety i wady oraz kryteria, o których warto pomyśleć podczas wyboru idealnego jednośladu.
Spis treści:
Jaki jest najlepszy rower do dojazdów do pracy?
Ilu rowerzystów, tyle odpowiedzi. Wystarczy, że zwrócisz uwagę na pierwsze skrzyżowanie w mieście, a zaskoczy Cię różnorodność rowerów. Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z dojazdami do pracy, najlepszym rowerem będzie ten, który już masz. Każdy rower nadaje się na dojazdy do pracy, jednak niektóre sprawdzą się w tej roli zdecydowanie lepiej. Wybór roweru na dojazdy do pracy jest kwestią bardzo indywidualną. Pierwszym rowerem, który przychodzi na myśl, jest rower miejski. Nie brakuje jednak zwolenników górali, graveli, a nawet rowerów szosowych. Te wybory zwykle nie są przypadkowe i zależą od pokonywanego dystansu, trasy, nawierzchni, a także zaawansowania i preferencji rowerzysty.
Rower na dojazdy do pracy lub szkoły — jaki wybrać?
Jaki rower będzie najlepszy na dojazd do pracy? Aby odpowiedzieć na to pytanie, powinieneś się dobrze zastanowić i pomyśleć o tym, jaki kilometraż będziesz pokonywać do pracy. Jaka nawierzchnia jest na trasie? Czy jest to 100% gładki asfalt, czy może szutrowe drogi? Czy chcesz jeździć w komfortowej pozycji, czy zależy Ci na bardziej sportowym charakterze?
Rower miejski — stylowa jazda rowerem do pracy
Rowery miejskie mają swoje wady i zalety. Dużym plusem jest dodatkowe, bogate wyposażenie. Większość modeli oferuje pełne błotniki, zabudowany napęd i oświetlenie. Rower zapewnia wyprostowaną pozycję podczas jazdy, która jest bardziej komfortowa i gwarantuje dobrą widoczność w ruchu miejskim. Producenci oferują rowery miejskie z tradycyjnymi przerzutkami, jednak wiele z nich posiada piasty planetarne. Umożliwiają one szybką zmianę przełożenia nawet podczas postoju, nawet gdy nie zredukowaliśmy biegu przed zatrzymaniem się na skrzyżowaniu czy światłach. Ich geometria nie jest przystosowana do pokonywania długich dystansów. Rowery miejskie nie należą do lekkich, więc mogą być problematyczne podczas jazdy w pagórkowatym terenie, a jeśli mieszkamy w bloku bez windy — trudne do wniesienia po schodach. Taki model dobrze sprawdzi się podczas krótszych tras. Jeśli do swojego miejsca pracy masz 5-10 kilometrów, możesz śmiało wziąć ten rower pod uwagę.
Rower fitness — bezpieczny, lekki rower do dużego miasta
Choć nazwa rowerów fitness może kojarzyć się z rowerem stacjonarnym, to nic bardziej mylnego. Stanowi on połączenie roweru crossowego z rowerem szosowym, często nazwany jest rowerem crossowym z prostą kierownicą. Geometria tego roweru nie jest tak sportowa, jak tradycyjnej szosy do ścigania. Cechą wspólną jest sztywny widelec. Jeśli chodzi o postawę — jest mniej komfortowy niż typowy rower miejski, jednak jest znacznie lżejszy i posiada większy zakres przełożeń, który umożliwi pokonywanie trudniejszych podjazdów. Ma cienkie, gładkie opony, które oferują niskie opory toczenia. Dużym plusem jest płaska kierownica, która ułatwia manewrowanie i pozwala na szybką reakcję podczas hamowania.
Gravel — dla pasjonatów i miłośników dłużnych tras
Bardziej zaawansowani rowerzyści, dla których dojazd do pracy rowerem 20 km jest całkiem naturalnym dystansem, często wybierają rowery gravelowe czy rowery szosowe endurance. Są idealne na szybkie dojazdy. Sprawdzają się na asfaltowych drogach, jak i szutrze. Charakteryzuje się stosunkowo niewielką wagą. W gravelach znajdziemy oponę o bardziej agresywnym bieżniku, a także specjalne mocowania na bagażnik. Sprawdzi się na asfaltowych drogach, jak i szutrze. Ciekawym rozwiązaniem są gravele dedykowane specjalnie do miasta - Marin Lombard 1 czy Marin Lombard 2.
Rower górski, crossowy, trekkingowy — rower, którym prawdopodobnie dysponujesz
Kiedyś rowery górskie były pierwszym wyborem większości rowerzystów i uchodziły za uniwersalny jednoślad, który używany był naprawdę do wszystkiego. Dziś, podobnie jak rowery crossowe zostały wyparte przez inne, bardziej wyspecjalizowane i dedykowane do konkretnej jazdy rowery. Rower górski poradzi sobie z wysokimi krawężnikami, dziurawymi drogami czy brukowanymi ścieżkami. Opony można zmienić na te z łagodniejszym bieżnikiem, aby nie stawiały niepotrzebnego oporu podczas jazdy asfaltowymi ścieżkami.
Rower elektryczny — wsparcie na trasie
Konstrukcja rowerów elektrycznych często przypomina popularne rowery miejskie, trekkingi i crossówki. Tak naprawdę podstawową różnicą w wyglądzie jest zastosowanie silnika, który wspomaga podczas jazdy. Rower elektryczny oferuje wsparcie do 25km/h, dlatego możesz docierać do celu znacznie szybciej, a dodatkowo nie musisz martwić się o nadmierny wysiłek fizyczny. Jeśli Twoja forma jest odrobinę słabsza i zależy Ci na bardziej ekonomicznym sposobie podróżowania, będzie to opcja warta rozważenia.
Jeśli masz już rower
Jeśli przed tobą pierwszy dojazd rowerem do pracy, upewnij się, że twój rower jest w dobrym stanie i gotowy do jazdy. Zadbaj o odpowiednią odzież. Bądź przygotowany na zmienne warunki pogodowe. Zawsze miej ze sobą ubranie przeciwdeszczowe i odpowiednie warstwy odzieży. Kask, oświetlenie rowerowe, odblaski to podstawa. Możesz również rozważyć zakup koszyka lub bagażnika, aby przewozić swoje rzeczy. Przed pierwszym dojazdem sprawdź trasę do pracy i wybierz najbezpieczniejszą i najbardziej dogodną drogę dla rowerzystów. Możesz również zrobić próbną jazdę w weekend, aby oszacować czas i odległość dojazdu.
Sprawdź również: Rowerem do pracy — jak się przygotować?