Znakowanie roweru na policji — o czym musisz wiedzieć?
Choć rowerzyści podejmują wiele środków ostrożności, to kradzieże rowerów nadal są częstym problemem. Oczywiście, najlepiej nie pozostawiać niezabezpieczonego roweru bez opieki, jednak nie zawsze jest to możliwe. Jedną z opcji, która może uchronić rower przed kradzieżą lub ułatwić odnalezienie go jest znakowanie i rejestracja.
Spis treści:
Znakowanie roweru na policji — o czym musisz wiedzieć?
Na czym polega i co daje znakowanie roweru?
Na czym polega i co daje znakowanie roweru?
Znakowanie jednośladu może pomóc w jego szybkim odzyskaniu w przypadku kradzieży. Gdy policja odnajdzie skradziony rower, w pierwszej kolejności sprawdzi wygrawerowany kod i zidentyfikuje jego właściciela. Takie oznakowanie działa również odstraszająco na potencjalnego złodzieja i utrudnia sprzedaż skradzionego sprzętu.
Cała procedura jest bardzo prosta i bezpłatna. Polega na wygrawerowaniu specjalnym przyrządem typu „engrawer” oznaczenia, które składa się z 4 liter i 6 cyfr. Oznaczenie zostaje naniesione na ramie roweru, w widocznym miejscu po lewej stronie. Oznaczenie numerowe można nanieść również na inne elementy roweru np. na widelec. Następnie na numerze nakleja się naklejkę, która chroni przed korozją i informuje o oznakowaniu. Dane dotyczące roweru i właściciela są wpisywane do policyjnej bazy danych. Właścicielowi wydawany jest tzw. dowód rejestracyjny, który świadczy o rejestracji pojazdu w bazie danych Policji.
Gdzie oznakować rower?
Rejestrację roweru można przeprowadzić na komisariacie policji. Najlepiej wcześniej skontaktować się z jednostką policji na terenie miasta lub powiatu — może być konieczne uzgodnienie wcześniejszego terminu — a następnie przyjechać swoim jednośladem. Rower oznakować mogą również Strażnicy Miejscy. Warto zwrócić uwagę na cykliczne wydarzenia i happeningi, które często organizowane są w wielu miejscowościach, zwłaszcza w okresie wiosenno-letnim.
Jakie dokumenty są potrzebne?
Na miejscu należy wypełnić krótki formularz zgłoszeniowy, który otrzymamy od Policjanta. Wymagana jest:
- karta gwarancyjna,
- paragon zakupu / faktura,
- dokument tożsamości (rejestracji roweru może dokonać tylko osoba pełnoletnia, nawet jeśli rower jest własnością osoby niepełnoletniej).
Znakowanie roweru a gwarancja
Oznaczenie roweru przez policję nie powinno mieć wpływu na świadczenia gwarancyjne. Wszystko zależne jest od metody znakowania. Należy jednak pamiętać, że naniesienie numeru za pomocą graweru jest trwałą ingerencją w strukturę ramy roweru. Ramy poszczególnych producentów różnią się technologiami wykonania, grubością ścianek rury ram, powłoką lakierniczą itp. Jak do tego tematu odnoszą się popularni producenci rowerów? Wątpliwości rozwiewa Giant i Kross, która odpowiedziała na pytania dotyczące utraty gwarancji.
Kross:
"Oznaczenie roweru przez Policję bądź inne podmioty gospodarcze nie ma wpływu na świadczenie gwarancyjne - jednak jest to uzależnione od metody znakowania. Jeżeli Policja zaczyna znakować poprzez trwałe grawerowanie ramy w materiale, z którego jest ona wykonana, to zaczyna ingerować w materiał, który pod wpływem zmęczenia, czy też przerwania struktury poprzez grawerowanie może zacząć pękać. Jeżeli rama pęknie w miejscu grawerowania, a materiał podczas grawerowania został naruszony, to gwarancja tego nie obejmuje. Natomiast w przypadku składania reklamacji na inne ewentualne wady ramy np. pęknięcie w innym miejscu to reklamacja ta na pewno zostanie uznana i znakowanie nie ma tu żadnego wpływu." [1]
Giant:
"Coraz bardziej popularnym środkiem prewencyjnym, mającym uchronić przed kradzieżą roweru, jest jego znakowanie. Znakowanie odbywa się najczęściej poprzez mechaniczne usunięcie materiału na ramie, choć dostępne są także metody nieinwazyjne. Samo znakowanie nie powoduje utraty gwarancji na rower. Jednak ze względu na różne metody znakowania oraz technologie wytwarzania poszczególnych ram (np. grubość ścianek rur ramy), Giant Polska nie jest w stanie zagwarantować, że czynność ta nie osłabi ramy w miejscu znakowania lub w żaden sposób nie osłabi powłoki lakierniczej.
Jeżeli komuś zależy na oznakowaniu roweru, to w przypadku znakowania inwazyjnego (mechaniczne usunięcie materiału z ramy) najlepiej jest upewnić się, że zostanie on oznaczony w miejscu, gdzie ścianki rur są najgrubsze, a więc na rurze podsiodłowej. Dotyczy to tylko i wyłącznie ram metalowych – wykonanych z aluminium i stali. Zdecydowanie odradzamy mechaniczne znakowanie ram kompozytowych – wykonanych z włókien węglowych." [2]
O czym jeszcze należy pamiętać?
Zgodnie z polskim prawem, każdy rower musi być wyposażony w kilka elementów. Sprawdź, jakie jest obowiązkowe wyposażenie roweru i zastanów się, czy Twój rower jest odpowiednio przygotowany do jazdy.
Jak uchronić się przed kradzieżą roweru?
Kradzież roweru to niemiła niespodzianka, której każdy chciałby uniknąć. Na szczęście istnieje wiele sposobów, aby zabezpieczyć swój rower. Stosuj odpowiednie zabezpieczenia — unikaj cienkich linek lub kabli, które można łatwo przeciąć. Dodatkowa blokada koła uniemożliwi złodziejowi łatwe odjechanie na rowerze, nawet jeśli uda mu się złamać główne zapięcie. Parkuj w bezpiecznym miejscu i wybieraj dobrze oświetlone i ruchliwe miejsca — złodzieje niechętnie działają w miejscach, gdzie mogą zostać łatwo zauważeni. Choć nie ma w 100% pewnej metody ochrony roweru przed kradzieżą, istnieje wiele środków ostrożności, które mogą znacznie zmniejszyć ryzyko i utrudnić życie potencjalnym złodziejom.
źródła:
- https://kross.eu/pl/gwarancje [dostęp 11.07.2024]
- https://www.giant-bicycles.com/pl/faq-ogolne [dostęp 11.07.2024]